خرید لباس بتمن چند نفر حقوق ۱۲.۵ میلیونی می‌گیرند؟

آخرین وضعیت پرداختی‌های حقوقی دولت از این حکایت دارد که در حال حاضر چهار میلیون و ۷۴۷ هزار کارمند و بازنشسته با متوسط مبلغ دو میلیون و ۸۶۷ هزار تومان در حکم دریافتی دارند که در این بین حدود ۱۹۰۰ نفر بالای ۱۰ میلیون تومان حقوق می‌گیرند. همچنین با توجه به تغییراتی که بر افزایش حقوق کارکنان در سال آینده ایجاد شده و احتمالاً افزایش ۴۰۰ هزار تومانی نهایی می‌شود، رشد هفت تا ۳۷ درصدی حقوق کارکنان را خواهیم داشت.
به گزارش «تابناک» به نقل از ایسنا، شرایط پرداخت حقوق کارکنان در لایحه بودجه سال آینده به صورت متفاوت پیش رفت و آنچه در لایحه مبنی بر افزایش یکسان ۲۰ درصدی حقوق پیشنهاد کرده بود، مصوب نشد و در نهایت نمایندگان افزایش ۴۰۰ هزار تومانی حقوق را به طور یکسان بین کارکنان مصوب کردند. البته این موضوع مورد تأیید دولت قرار نگرفت و مخالفت‌های در این رابطه داشت.
یکی از دلایل دولت برای مخالفت به این بر می‌گردد که در این حالت حقوق‌های زیر دو میلیون تومان از افزایش نسبتاً خوبی برخوردار خواهند شد، اما حقوق بالای دو میلیون تومان از رشد کمتری برخوردار می‌شوند. این در حالی است که دریافت حدود یک میلیون و ۱۰۰ هزار نفر از کارکنان دولت زیر دو میلیون و تا چهار میلیون نفر بیش از دو میلیون تومان است.
اما بررسی آخرین وضعیت پرداختی حقوق کارکنان بر اساس جدولی که در اختیار ایسنا قرار گرفته است، نشان می‌دهد در سال جاری دولت به حدود چهار میلیون و ۷۴۷ هزار و ۹۳۷ کارمند و بازنشسته حقوق پرداخت می‌کند که متوسط مبلغ در حکم آنها حدود دو میلیون و ۸۶۷ هزار تومان است. این در شرایطی است که مجموع کارکنان دولت از رسمی، پیمانی و قراردادی به دو میلیون و ۶۳۶ هزار و ۸۲۹ نفر می‌رسد که متوسط مبلغ کل حکم آنها در سال جاری حدود دو میلیون و ۹۳۳ هزار تومان است.
همچنین تعداد بازنشستگان کشوری و لشکری دو میلیون و ۱۱۱ هزار و ۱۰۸ نفر است که متوسط مبلغ کل حکم در سال جاری برای آنها به دو میلیون و ۳۲۰ هزار تومان می‌رسد.
طبق طبقه‌بندی‌های انجام شده تعداد کارکنان و بازنشستگانی که کمتر از دو میلیون تومان دریافتی دارد به یک میلیون و ۱۵۶ هزار و ۳۷ تومان می‌رسد.
همچنین تعداد افرادی که کمتر از دو میلیون و ۵۰۰ هزار تومان دریافتی دارند، دو میلیون و ۵۳۳ نفر و تعداد دریافتی کمتر از چهار میلیون تومان به چهار میلیون و ۴۳۴ هزار نفر می‌رسد.
مابقی کارکنان نیز بیش از چهار میلیون تومان دریافتی دارند که حتی تا بالای ۱۰ میلیون تومان تعداد آنها افزایش دارد این در حالی است که افرادی که بیش از ۱۰ میلیون تومان در دولت دریافتی دارند حدود ۱۹۳۵ نفر هستند که متوسط حکم آنها ۱۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان است.
حقوق کارکنان و بازنشستگان دولت در سال ۱۳۹۷

رشد ۷ تا ۳۷ درصدی حقوق کارکنان در سال آینده
اما با توجه به تغییراتی که بر افزایش حقوق کارکنان در سال آینده ایجاد خواهد شد و احتمالاً افزایش ۴۰۰ هزار تومانی حقوق نهایی می‌شود، آنچه در نهایت اعمال خواهد شد رشد بین هفت تا ۳۷ درصدی کارکنان را به دنبال خواهد داشت. این در حالی است که دولت طبق مصوبه مجلس موظف بود حقوق کارکنان را ۴۰۰ هزار تومان به طور یکسان و تا ۱۰ درصد اضافه کند، اما آنچه اعلام کرد این بود که فقط ۳۲ هزار میلیارد تومان می‌تواند به جمع هزینه حقوق در سال آینده اضافه کند که در مجموع به ۱۹۲ هزار میلیارد تومان می‌رسد.
بر این اساس از ۳۲ هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شده باید ۲۴ هزار میلیارد تومان برای افزایش ۴۰۰ هزار تومانی کنار گذاشته می‌شود که ۸,۰۰۰ میلیارد تومان باقی می‌ماند و امکان رشد ۱۰ درصدی وجود نداشته و به پنج درصد کاهش می‌یابد.
جزئیات پرداختی حقوق کارکنان دولت در سال آینده بر اساس افزایش ۴۰۰ هزار تومانی به اضافه پنج درصد، از این حکایت دارد که برای حقوق‌های دو میلیون تومان و کمتر از این رقم رشد بین ۲۵ تا ۳۵ درصدی اتفاق می‌افتد؛ به طوری که اگر ناخالص حقوق در سال جاری یک میلیون و ۲۴۰ هزار تومان بوده و خالص آن هم به همین رقم می‌رسید، برای سال آینده با رشد ۳۷ درصدی به یک میلیون و ۷۰۲ هزار تومان به طور خالص و بدون مالیات افزایش پیدا می‌کند.
همچنین حقوق‌های دو میلیون تومان در سال جاری برای سال ۱۳۹۸ تا دو میلیون و ۵۰۰ هزار تومان می‌رسد که با رشد ۲۵ درصدی همراه خواهد شد.
در سایر بخش‌های حقوقی و هر چقدر که بالاتر برود این افزایش حقوق نسبت به دریافتی فعلی کمتر می‌شود، به عنوان مثال حقوق شش میلیون تومان بدون کسر مالیات در سال آینده تا ۶.۵ میلیون تومان دریافتی دارد که با کسر مالیات به حدود ۶.۱ میلیون تومان می‌رسد و با افزایش ۱۰ درصدی همراه است در حالی که با پیشنهاد ۲۰ درصدی دولت رشد بیشتر داشت.
در مورد حقوق ناخالص حدود ۱۵ میلیون تومانی در سال جاری، با افزایش ۴۰۰ هزار تومانی و به اضافه پنج درصد دریافتی آنها بدون مالیات به ۱۳ میلیون و ۴۸۷ هزار تومان می‌رسد و همچنین برای ناخالص حقوق ۱۷ میلیون تومانی برای سال آینده بدون مالیات به ۱۴ میلیون و ۸۸۷ هزار تومان خواهد رسید.
گفتنی است؛ نحوه محاسبه مالیات در حقوق کارکنان در سال آینده به روش پلکانی بین ۱۰ تا ۳۵ درصد بوده و حقوق کمتر از یک میلیون و ۷۵۰ هزار تومان معاف از مالیات است.
تغییر حقوق کارکنان در سال آینده

خرید لباس بتمن رزمایش نوروزی یگان حفاظت

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست از برگزاری رزمایش نوروزی یگان حفاظت محیط زیست خبرداد ودرباره چهارشنبه‌سوری، سبزه، خرید و فروش حیوانات، زباله‌ریزی در طبیعت، ماهی‌های زبرا و سیزده به‌در هشدارداد.
به گزارش مهر، فرمانده یگان حفاظت محیط زیست در نشست خبری پایان سال ۱۳۹۷ که صبح امروز در سازمان حفاظت محیط زیست برگزار شد گفت: آتش زدن لاستیک و استفاده از باروت تحت عنوان ترقه در چهارشنبه‌سوری آلودگی صوتی و آلودگی هوا ایجاد می‌کند. این اقدامات قطعاً برای همه شهروندان همچنین برای گیاهان و حیات وحش آسیب زا است.
جمشید محبت‌خانی افزود: نباید برای یک ساعت شادی با آتش زدن لاستیک هوا را آلوده کنیم. متأسفانه برخی لاستیک‌ها را آتش می‌زنند و از روی تپه یا کوه به سمت پایین می‌غلتانند. این اقدام باعث آسیب پوشش گیاهی، حیات وحش و جنگل‌های بکر و حتی انسان‌ها می‌شود.
وی تأکید کرد: چنین اقداماتی علاوه بر آسیب‌های محیط زیستی ایجاد رعب و وحشت در مردم را نیز به دنبال دارد.
فرمانده یگان حفاظت محیط زیست ادامه داد: دستورات ویژه چهارشنبه آخر سال به یگان حفاظت محیط زیست در استان‌ها ابلاغ شده است.
محبت‌خانی تصریح کرد: اجازه نمی‌دهیم تعداد کمی که با ورود به مناطق چهارگانه محیط زیست به این مناطق آسیب می‌زنند اجازه فعالیت پیدا کنند. حتماً متخلفان دستگیر خواهند شد و محیط بانان در چهارشنبه آخر سال آماده باش هستند. تجهیزات اطفای حریق مناسبی در سال ۹۷ در اختیار یگان‌های محیط زیست قرار گرفت که قطعاً برای کاهش خسارت‌های ناشی از آتش سوزی‌ها از این تجهیزات استفاده خواهد شد.
وی افزود: با شهرداری‌ها و فرمانداری‌ها نیز نامه‌نگاری کرده‌ایم تا زباله‌های قابل اشتعال جمع‌آوری شوند.
رزمایش نوروزی یگان حفاظت محیط زیست کشور
فرمانده یگان حفاظت محیط زیست از برگزاری رزمایش یگان حفاظت محیط زیست کشور همراه با یگان حفاظت سازمان جنگل‌ها، یگان سازمان امور اراضی و یگان حفاظت شهرداری‌ها خبر داد و گفت: این چهار یگان باید در کنار هم قرار بگیرند تا برنامه‌ریزی خوبی برای ایام نوروز داشته باشیم.
محبت‌خانی تصریح کرد: در نوروز یک رزمایش مشترک با حضور این چهار یگان برگزار خواهد شد که هدف از این رزمایش ایجاد هماهنگی و هم‌افزایی بیشتر و استفاده از پتانسیل همه یگان‌ها برای ایام نوروز است. جلسه‌ای هم با حضور فرماندهان این یگان‌ها برگزار می‌شود تا برای روزهای تعطیلات سال نو برنامه‌ریزی مشترک داشته باشیم.
برخورد یگان حفاظت محیط زیست با فروشندگان حیات وحش
فرمانده یگان حفاظت محیط زیست اعلام کرد: متأسفانه در روزهای پیش از سال نو گونه‌های حیات وحش همچون مارهای آبی، سمندر لرستانی و لاک‌پشت‌ها در میادین تره‌بار برای فروش عرضه می‌شوند. به فروشندگان این گونه‌ها اعلام می‌کنیم که این کار جرم است و اگر دست هر فردی سمندر لرستانی، لاک پشت و مار آبی بگیریم، کار او جرم تلقی می‌شود.
وی تأکید کرد: گشت‌های محسوس و نامحسوس برای دستگیری متخلفان خرید و فروش سمندر لرستان، مار آبی و لاک پشت‌ها تقویت شده است.
محبت‌خانی از مردم درخواست کرد اگر شاهد صید، فروش و حمل و نقل این گونه‌های مهم بودند حتماً از طریق سامانه ۱۵۴۰ به یگان محیط زیست اطلاع‌رسانی کنند.
به گفته وی جریمه حمل و نقل و فروش سمندر لرستانی ۱۰۰ هزار تومان، لاک پشت ۲۰ هزار تومان و مار آبی ۱۰۰ هزار تومان است.
محبت‌خانی اذعان کرد: این میزان جریمه‌ها در سال ۱۳۹۴ تعیین شده و بسیار ناچیز است و حتماً باید میزان جریمه‌ها به‌روزرسانی شود تا با توجه به تورم بتوانیم میزان جریمه را مشخص کنیم تا بازدارندگی لازم را داشته باشد.
عمر ماهی زبرا شش روز است
فرمانده یگان حفاظت محیط زیست تصریح کرد: در شیشه‌های بسیار کوچک دربسته ماهی زبرا هم به فروش می‌رسد کهاین ماهی‌ها نهایتاً ۵ تا ۶ روز می‌توانند زنده بمانند. متأسفانه با کشتن یک حیوان به استقبال سال نو می‌رویم و انتظار داریم اتفاق‌های خوب برای خودمان و خانواده‌مان بیفتد.
محبت‌خانی تأکید کرد: ماهی زبرا صد در صد محکوم به مرگ است و نهایت عمر آن شش روز است. این شکل زندگی برای این حیوان زجر بزرگی است. در این مورد حتماً باید با دستگاه قضائی مکاتبه کنیم و جرم انگاری لازم برای خرید و فروش ماهی زبرا انجام شود.
وی افزود: ۹۰ درصد ماهی‌های قرمز هم محکوم به مرگ هستند و ایرانیان نباید سال جدید خود را با کشتن یک ماهی قرمز شروع کنند. نهایتًا ۱۰ درصد از ماهیان قرمز زنده می‌مانند که حتماً باید این ماهی‌ها نیز در فضاهای مخصوصی رهاسازی شوند.
فرمانده یگان حفاظت محیط زیست هشدار داد: متأسفانه شاهدیم که بعد از ایام نوروز برخی شهروندان ماهیان قرمز را در رودخانه‌ها و دریاچه‌ها رها می‌کنند. این اقدام باعث آسیب رساندن به گونه‌ها و جانداران بومی منطقه می‌شود بنابراین با شهرداری‌ها هماهنگ کرده‌ایم که امکان رهاسازی ماهیان قرمز در مناطق مشخصی در شهر فراهم شود.
سبزه‌ها را در جاده‌ها رها نکنید
محبت‌خانی درباره سبزه‌های نوروزی نیز تأکید کرد: برخی از شهروندان در روز طبیعت این سبزه‌ها را روی سقف ماشین‌ها قرار می‌دهند و یا در جاده‌ها و خیابان‌ها رها می‌کنند که این اقدام باعث آلودگی و تصادف می‌شود. با شهرداری‌ها در این مورد نیز هماهنگی انجام شده است تا شهروندان بتوانند سبزه‌ها را در محل‌های خاصی رها کنند.
وی ادامه داد: متأسفانه گاهی به دلیل غفلت مسافران شاهد آتش سوزی در اراضی تحت مدیریت محیط زیست هستیم. از مردم خواهش می‌کنم اگر در مناطق بکر محیط زیست حضور می‌یابند و آتش روشن می‌کنند پس از پایان اتراق حتماً از خاموش شدن آتش اطمینان حاصل کنند.
محبت‌خانی افزود: همچنین از شهروندان خواهش می‌کنیم که شاخه‌ها را برای برافروختن آتش قطع نکنند و صدمه به محیط زیست نزنند.
وی هشدار داد: البته قطع درختان و آتش روشن کردن در مناطق چهارگانه محیط زیست که منجر به آتش سوزی گسترده شود حتماً جرم تلقی می‌شود.
فرمانده یگان حفاظت محیط زیست در پایان به مساله زباله‌ها اشاره کرد و گفت: متأسفانه «روز طبیعت» به یکی از دغدغه‌های محیط زیست بدل شده است و چهره زشتی را برای مناطق رقم می‌زند.
محبت‌خانی هشدار داد: برخورد با خودروهایی که زباله خود را از ماشین به بیرون پرت می‌کنند در نوروز تشدید خواهد شد که در راستای فرهنگ‌سازی برای جمع‌آوری زباله‌ها، کیسه‌هایی از طریق محیطبانان در اختیار مردم قرار می‌گیرد.
وی یادآور شد: جریمه پرتاب زباله از خودرو به بیرون در داخل شهر ۲۵ هزار تومان و در جاده‌ها ۳۵ هزار تومان است.

خرید لباس بتمن اصفهانیان در فدراسیون فوتبال چه کاره است؟

فریدون اصفهانیان رییس پیشین کمیته داوران که شب گذشته از سمتش در فدراسیون فوتبال استعفا داده بود، در جلسه مجمع عمومی حضور دارد.
به گزارش تابناک ورزشی، اصفهانیان که به نظر می رسد دیگر در فوتبال فعالیتی نداشته باشد، امروز به مجمع رفته و مشخص نیست دلیل این مساله چیست. در این خصوص گفته می شود که تاج قصد دارد عضویت اصفهانیان در هیات رییسه را حفظ کند اما بعید است او طبق قانون بتواند چنین کاری را انجام دهد.
البته اصفهانیان رییس مستعفی کمیته داوران گزارش خود را در قالب یک کلیپ ارائه کرد. طبق این گزارش ۳۳ داور خانم و ‌آقا در فوتبال، فوتسال و فوتبال ساحلی در فهرست بین المللی داوران ایران حضور دارند.ورزش سه در ادامه نوشت:این در حالی است که علی کفاشیان دیگر مدیر بازنشسته فدراسیون فوتبال در مجمع امروز حاضر نشده اما اصفهانیان حضور یافته است.

خرید لباس بتمن پایگاه خبری تحلیلی «آزادی» آغاز به کار کرد

در میانه زمستان۹۷ و تلاطم‌های فراوانی که ایران عزیزمان پشت‌سر گذاشته و در پیش‌رو دارد جمعی از اهالی رسانه و روزنامه‌نگاران آنلاین ایران دور هم جمع شدیم و تصمیم‌گرفتم کاستی‌هایی که در رسانه‌های خود می‌دیدیم را در رسانه‌ای مستقل و منتقد جبران کنیم. از این‌رو «آزادی» تجربه‌ای است برای آزمودن این وسوسه همیشگی که آیا می‌توان در رسانه‌ای مستقل و آزاد و در حال و هوای امروز ایران با همه خطوط قرمزی که روز به روز دایره‌اش تنگ‌تر می‌شود زیست و فعالیت رسانه‌ای کرد؟ ما که با همه داشته‌های‌مان به میدان آمدیم. تا ببنیم روزگار و زمانه چه در پیش‌گرفته است.
آنچه در ادامه می‌خوانید مانیفست «آزادی» است:
آزادی وب‌سایتی خبری–تحلیلی با رویکردی انتقادی-مصلحانه نسبت به مسائل بین‌المللی، منطقه‌ای و ایران در حوزه‌های مختلف امنیتی، سیاسی، اقتصادی، سیاست خارجی، اجتماعی و فرهنگی است.
آزادی می‌کوشد برای ساختن ایرانی آباد و آزاد، وضع موجود را به بوته نقد بکشاند. لذا طبیعی است که آزادی حافظ وضع موجود نیست. پس در آزادی از محافظه‌کاری به دور خواهیم بود. مهم‌ترین کلید واژه آزادی «منافع ملی» است. نقد و انتقاد آزادی از وضعیت موجود، از زوایه منافع ملی ایرانیان در حوزه‌های مختلف صورت می‌گیرد. آنچه که برای آزادی اولویت ندارد حفظ اشخاص، نهادها و گرایش‌های سیاسی، جناحی مرسوم به هر قیمتی است. منافع ملی معیاری است که با آن در آزادی در حوزه خبر و تحلیل، اعمال و رفتار بازیگران صحنه سیاست ایران را در تحلیل‌ها ارزیابی می‌کنیم. چشم‌اندازی که در آزادی دنبال می‌شود غلبه عقلانیت و تعقل در کشور برای تحصیل حداکثری خیر عمومی و منافع ملی ایرانیان است.
از آنجا که این سایت تعلق و وابستگی به هیچ نهاد، سازمان، گروه و تشکیلات خاصی نداشته و هیات موسس و تحریریه آن متشکل از جمعی از پژوهشگران، روزنامه نگاران و متخصصین مستقل در حوزه های مختلف هستند، در تهیه و انتقال خبر، کمترین ملاحظه جناحی و سازمانی، صورت می‌گیرد. آزادی تلاش می‌کند در پوشش اخبار واقع‌نگری را در پیش گیرد و از غلو و بزرگنمایی غیرواقعی بپرهیزد و در پوشش اخبار اخلاق حرفه‌ای را رعایت کند. آزادی برای مردمی است که آزاد از قید اشخاص و جناح‌های مرسوم سیاسی، به دنبال اصلاح روندهای ناکارآمد موجود برای نیل به منافع ملی ایرانیان در حوزه رسانه و خبر است.
آزادی در قالب کلید واژه های «اصلاح مداوم سیستم»،«غلبه دادن عقلانیت در فضای رسانه‌ای و سیاسی کشور» و «تلاش برای تحصیل خیر عمومی و منافع ملی ایرانیان» خود را به مخاطبان معرفی می کند.
www.azaditoday.ir 

خرید لباس بتمن داورزنی: آنهایی که براساس قانون باید استعفا می‌دادند، ازفوتبال رفتند

محمدرضا داورزنی، معاون ورزش توسعه و قهرمانی وزارت ورزش و جوانان در واکنش به استعفای برخی اعضای فدراسیون فوتبال اشاره کرد آنهایی استعفا داده‌اند که بر اساس قانون باید استعفا می‌دادند.
به گزارش تابناک ورزشی، محمدرضا داورزنی، معاون ورزش توسعه و قهرمانی وزارت ورزش و جوانان پیش از شروع مجمع عمومی فدراسیون فوتبال در مورد استعفای برخی اعضای این فدراسیون گفت: علی‌القاعده کسانی که براساس قانون باید استعفا می‌دادند، استعفا دادند. وی در واکنش به این سؤال که استعفای یکباره آنها شب پیش از مجمع چه معنایی دارد، اظهار داشت: از فدراسیون سؤال کنید. چرا از من سؤال می‌کنید؟

خرید لباس بتمن تقویت ۱۴۶۳ واحدی شاخص کل بورس با حمایت فملی و فولاد/ فرابورس سبزپوش شد

شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز یکشنبه نوزدهم اسفندماه ۹۷، با افزایش ۱۴۶۳ واحدی معادل ۰.۹۰ درصد به رقم ۱۶۴ هزار و ۴۷۰ واحد رسید. این در حالی است که روز گذشته شاهد رشد ۱۸۰ واحدی معادل ۰.۱۱ درصد نماگر کل بازار سرمایه بودیم.
به گزارش «تابناک اقتصادی»؛ امروز تالار شیشه‌ای در دومین روز کاری هفته جاری، بازهم شاهد روند صعودی شاخص‌های منتخب بود؛ به گونه‌ای که، شاخص قیمت (وزنی-ارزشی)، با افزایش ۴۲۳ واحدی معادل ۰.۹۰ درصد به رقم ۴۷ هزار و ۶۲۵ واحد رسید. شاخص کل هم وزن نیز، با رشد ۲۶۱ واحدی معادل ۰.۸۵ رصد، عدد ۳۱ هزار و ۱۰۵ واحد را به نمایش گذاشت.شاخص قیمت (هم وزن) نیز با افزایش ۱۸۳ واحدی معادل ۰.۸۵ درصد به رقم ۲۱ هزار و ۷۷۷ واحد رسید. همچنین شاخص سهام آزاد شناور، ۱۸۳۹ واحد افزایش معادل ۱.۰۱ درصد را رقم زد و به سطح ۱۸۴ هزار و ۱۰۱ واحد رسید. همچنین شاخص بازار اول با  ۱۱۳۹ واحد افزایش معادل ۰.۹۳ درصد به رقم ۱۲۳ هزار و ۴۱۷ واحد رسید و شاخص بازار دوم نیز، با ۲۶۲۳ واحد افزایش معادل ۰.۸۳ درصد همراه بود و عدد ۳۱۶ هزار و ۹۱۷ واحد را به نمایش گذاشت. شاخص کل بورس بیشترین پیشروی را در ساعت ۱۲:۳۰ داشت و در سطح ۱۶۴ هزار و ۴۷۰ واحد قرار گرفت.
 

 
در معاملات امروز بازار سرمایه، نماد معاملاتی فملی متعلق به ملی صنایع مس ایران با ۲۴۰ واحد، نماد فولاد متعلق به فولاد مبارکه اصفهان با ۲۰۶ واحد، نماد مبین متعلق به پتروشیمی مبین با ۱۲۹ واحد، نماد کگل متعلق به معدنی و صنعتی گل گهر با ۹۳ واحد، نماد کچاد متعلق به معدنی‌وصنعتی‌چادرملو با ۸۱ واحد، نماد پارس متعلق به پتروشیمی پارس با ۷۶ واحد، نماد شتران متعلق به پالایش نفت تهران با ۵۳ واحد، نماد شپنا متعلق به پالایش نفت اصفهان با ۵۲ واحد، نماد جم متعلق به پتروشیمی جم با ۴۴ واحد، نماد شبندر متعلق به پالایش نفت بندرعباس و نماد وامید متعلق به گروه مدیریت سرمایه گذاری امید با ۳۷ واحد و همچنین نماد پترول متعلق به گروه پتروشیمی س. ایرانیان با ۳۳ واحد افزایش، بیشترین تاثیر مثبت را در رشد شاخص کل بورس داشتند.
 
در مقابل، نماد معاملاتی رمپنا متعلق به گروه مپنا (سهامی عام) با ۲۲ واحد، نماد همراه متعلق به شرکت ارتباطات سیار ایران با ۱۸ واحد، نماد‌های وب متعلق به داده گسترعصرنوین-های وب با ۱۳ واحد و نماد حفاری متعلق به حفاری شمال با ۱۰ واحد کاهش، بیشترین تاثیر منفی را در برآورد نماگر کل بورس داشتند.
 
بر اساس این گزارش، امروز در بازار فرابورس نیز شاخص با رشد ۱۹ واحدی به رقم ۲۰۷۰ واحد رسید. در بازار فرابورس، معامله‌گران ۶۲۵ میلیون و ۴۹۳ هزار برگه بهادار در قالب ۹۸ هزار و ۶۴۱ نوبت معامله و به ارزش ۶۴۶ میلیارد و ۸۶۲ میلیون تومان داد و ستد کردند.
 

 
بر اساس این گزارش، معامله‌گران بورس امروز ۲ میلیارد و ۱۸۲ میلیون برگه بهادار و سهام را در قالب ۱۵۵ هزار و ۱۴۷ نوبت معامله و به ارزش ۶۱۹ میلیارد و ۳۰۲ میلیون تومان داد و ستد کردند. بر اساس این گزارش و به نقل از بازار سرمایه (سنا)؛ با وجود اینکه طی روزهای معاملاتی اخیر حقوقی ها چتر حمایتی خود را بر سر بازار کشیده بودند، امروز حقیقی ها با تقاضای بیشتر مالکیت روزانه را به نام خود رقم زدند. ارزش تغییر مالکیت روزانه در روز یکشنبه به بیش از ۱۴ میلیارد تومان رسید و حاصل دست به دست شدن سهام از سوی بازیگران حقوقی به حقیقی بود.

“امین یکم” امروز بیشترین تقاضا را از سوی بازیگران خرد بازار داشت، این گروه امروز حدود ۴۰ میلیارد ریال از سهام این نماد را خریداری کردند. دومین نماد پرتقاضا مربوط بانک صادرات بود که ارزش خرید این گروه ۳۳ میلیارد ریال ثبت شد. در میان نمادهای تحت حمایت حقوقی ها، امروز “شپنا” در رتبه نخست بود و بعد از آن دو نماد “سپ” و “وتجارت” قرار گرفتند.
از ۴۰ صنعت بورسی، امروز ۲۸ صنعت سبزپوش شدند و با رشد قیمتی به کار خود پایان دادند. بیشترین رشد قیمتی روزانه مربوط به گروه تامین آب، برق، گاز بود و بعد از آن گروه عذایی به جز قند بود.
با این حال از حیث ارزش معاملات، برترین گروه بازار بانک ها بودند که توانستند بیش از ۷۶ میلیارد تومان معامله به ثبت برسانند. فلزات اساسی و شیمیایی ها در رده های بعدی قرار گرفتند و بیشترین حجم و ارزش روزانه را رقم زدند.

 

خرید لباس بتمن رمز ماندگاری انقلاب چیست؟

شکل‌گیری، ثبات و دوام هر جریان و حرکتی، بستگی به یک اصل اساسی دارد و آن، وحدت و انسجام درونی است. وجود مؤلفه‌های وحدت‌بخش و به حداقل رساندن عوامل اختلاف‌زا که موجب شکاف بین اجزای سیستمی می‌شوند، می‌تواند بر بقا و دوام جریان بیفزاید. در تعریف منطقی از نهضت و جریان انقلاب اسلامی، شدنی تا بی‌نهایت مشاهده می‌شود. سیستم و سامانه انقلاب اسلامی در ذات و جوهره خویش، بر حرکت و تغییر به سوی کمال توجه داشته و ایستایی بر وضع موجود را رد می‌کند. اسلامی بودن انقلاب نیز نشان از «إِنَّ الدِّینَ عِنْدَ اللَّهِ الْإِسْلام» (عمران/۱۹) دارد. حقیقت دین اسلام در دایره زمان و مکان نمی‌گنجد. اسلام با تأکید بر وحدت و اعتصام به حبل متین و ماترک حضرت رسول (ص) و دعوت به کوثرِ وحدت و گذر از أَلْهَیکُمُ التَّکَاثُرُ؛ انسان‌ها را برای زیست بهتر در کنار هم دعوت می‌کند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر انقلاب اسلامی در دیدار ۱۹ دی ۹۴ با مردم قم ضمن مقایسه انقلاب اسلامی ایران با سایر انقلاب‌ها و برخی حوادث و نهضت‌های پیشین کشور خودمان و در تبیین این مسئله فرمودند: «چرا نهضت مشروطیت با آن درخواست حدّاقلّی محدود شدنِ قدرت مطلقه نتوانست و طاقت نیاورد بماند، امّا انقلاب اسلامی با این درخواست حدّاکثری و مطالبه حدّاکثری که ریشه‌کنی سلطنت و رژیم پادشاهی در کشور بود آمد، موفّق شد و ماند؟ این‌ها تحلیل لازم دارد. تحلیل را شما جوان‌ها بروید بکنید، برای من روشن است؛ جوان‌ها بروند تحلیل کنند، بنشینند، فکر کنند و ببینند که اینجا چه چیزی نقش‌آفرینی کرد؟ کدام عنصر تأثیر گذاشت که آن نهضت‌ها نتواند باقی بماند و نتواند به نتایج نهایی خودش برسد، امّا این انقلاب توانست قدرتمندانه بایستد؟ علّت چه بود؟ این‌ها را بنشینند جوان‌های ما تحلیل کنند.»
گرچه بحث پیرامون رمز ماندگاری انقلاب که مورد مطالبه رهبر انقلاب از جوانان بود کمتر مورد بررسی قرار گرفت، اما با تأملی در نظام اندیشه رهبر انقلاب و بیانات ایشان، می‌توان برخی از دلایل این موضوع را برشمرد.انقلاب پر شکوه و مقدس جمهوری اسلامی ایران، پس از نمود و بروز در لایه‌های مختلف فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و اقتصادی در برابر دو نوع جریان معارض قرار داشت. جریان و مقاومتی در درون سیستم و جریان کلان سیستم بین‌الملل که در برابر این انقلاب ایران احساس خطر کرده بود. انقلاب اسلامی ایران همه زوایای بشر را هدف قرار داده و تمام قد با اندیشه حاکم بر نظام بین‌الملل که بر محور امپریالیسم غرب و با رویکرد لیبرالیسم و اباحه‌گری یا همان آزادی و بی‌بند و باری استوار بوده است، به تقابل پرداخت. جریان بیرونی با ایجاد تهدیدات و جریان درونی با ایجاد آسیب به دنبال شکاف و اختلاف‌افکنی بین اجزای درون سیستمی انقلاب اسلامی بوده‌اند. ایجاد بحران‌های متعدد منافقین خلق، قومی، نژادی، کودتای نظامی، راه‌اندازی جنگ تحمیلی راهبرد‌های تخریب، تضعیف، فرسایش، حذف و… همه و همه نتوانست جریان انقلاب اسلامی را متوقف نماید، هر چند سرعت آن را در مسیر رسیدن به نقطه و کمال مطلوب اندکی کُند نموده است.
تمسک به اسلام
اسلام‌خواهی، مهم‌ترین وجه تمایز انقلاب اسلامی با سایر انقلاب‌های بزرگ سده‌های اخیر است. مطالبه اسلام و مکتبی بودن، دژی فراتر از مطالبات مادی برای مردم انقلابی و کشور ایجاد نموده تا از رهگذر دشواری‌ها؛ به اصل و ریشه انقلاب خلل و آسیبی وارد نگردد. این اسلام‌خواهی را رهبر انقلاب از جمله رموز و علل اصلی بقا و قدرت انقلاب برمی‌شمرند: «رمز قدرت جمهوری اسلامی اسلام‌خواهی است. رمز اینکه تا امروز نتوانسته‌اند ضربه قاطعی بر جمهوری اسلامی وارد کنند، همین است. فشار ایجاد کردند، خباثت کردند، ایذا کردند، کار‌های ناجوانمردانه انجام دادند، حتّی فعالیت‌های تروریستی در داخل کشور را سازماندهی کردند، از تروریست‌هایی که علیه جمهوری اسلامی فعالیت می‌کردند، با زبان، عمل و با سکوت رضایت‌آمیز حمایت کردند، آن واقعه ددمنشانه را در مشهد به وجود آوردند و دولت‌های مدّعی حقوق بشر و مخالف با تروریسم، کلمه‌ای در محکومیت آن سخن نگفتند. وضعیت این دولت‌ها چنین است. با همه اینها، جمهوری اسلامی به فضل پروردگار با قدرت و سربلندی، در سطح عالم راه افتخارآمیز خود را ادامه می‌دهد. رمز قدرت ما تمسّک به اسلام است…اسلام و عمل به قرآن و پایبندی به این دو، رمزبقای نظام اسلامی و اقتدار آن است.»
این اسلام‌خواهی که آن را می‌توان مهم‌ترین دلیل برای ماندگاری انقلاب دانست؛ در نگاه رهبری همان رمزی است که انقلاب ایران را توانست به پیروزی برساند: «آن عاملی که انقلاب را به پیروزی رساند، همان عامل، انقلاب را تداوم خواهد داد. یعنی اتکا به خدا و ایمان مردم به اسلام و تصمیم قاطع بر انجام وظیفه الهی و اسلامی و وحدت کلمه، رمز پیروزی و تداوم انقلاب است.»
اعتماد مردم به نظام
جریان دگردیسی و جابه‌جا شدن ارزش‌ها و طرح شبهات مبنایی از اسلام، انقلاب و جنگ (راهبردها، تاکتیک‌ها و تکنیک‌ها) از آن جمله آسیب‌های درونی است که اگر به موقع و به درستی در مقابل این نوع جریانات برخورد و پاسخی منطقی و عقلانی که منجر به اقناع و همراه‌سازی بدنه و آحاد جامعه نگردد، نهایت امر به از هم‌گسیختگی ذهنی و جابه‌جایی دستگاه محاسباتی افراد جامعه می‌گردد. برآیند تصمیم آحاد جامعه در خصوص انتخاب افراد و قرار گرفتن آن‌ها در مناصب حکومتی، تابعی از ثبات یا تعارضات ذهنی افراد جامعه است. هر چه میزان ثبات ذهنی بالا باشد، انتخاب نیز درست‌تر خواهد بود.
عدم اعتماد بین اجزای مختلف یک سیستم عامل اساسی فروپاشی، افول و فنای آن سیستم محسوب می‌شود و جریان انقلاب اسلامی با ایجاد اعتماد حول مؤلفه‌های وحدت‌آفرین موجب دوام و بقای آن شده است. اعتماد اجزای سیستم مانند چسبی عمل می‌کند که اجزا هر چه بیشتر به هم نزدیک شوند. هم‌راستا شدن توان اجزای انقلاب، موجب سرعت گرفتن به سوی هدف انقلاب و اسلام خواهد شد. جنگ به مثابه گنجی می‌ماند که تمام اجزای سیستم را همراستا کرده بود. رهبر انقلاب اهمیت اعتماد مردمی در تقویت و بقای انقلاب را این‌گونه توصیف می‌نمایند: «اعتماد مردم و علاقه مردم به نظام جمهوری اسلامی، پیوند مردم با نظام جمهوری اسلامی؛ چیز خیلی مهمی است. وقتی شما در صحنه حاضر می‌شوید، هم نشان می‌دهید که به نظام جمهوری اسلامی که توانسته است کشور را استقلال ببخشد و آزادی ببخشد، دلبسته‌اید؛ هم نشان می‌دهید که ملّت ایران یک ملّت زنده است، پای کار است، مصمّم است، عازم است؛ این را نشان می‌دهید. هر دوی این‌ها برای کشور دارای ارزش زیادی است؛ البتّه هرکدام [هم]زیرمجموعه‌هایی دارد؛ فواید بیشتری هم دارد. هرچه این حضور بیشتر باشد، هرچه این انضباطی که بحمدالله در بین مردم وجود دارد بیشتر باشد، آبروی ملّت ایران و احترام ملّت ایران در پیش چشم ناظران جهانی بیشتر است.»
اتحاد و همبستگی
پایه و مبنای انقلاب بر اتحاد مردم استوار بود. انقلاب با حرکت خروشان مردم و با رهبری داهیانه امام راحل (ره) صورت گرفته بود و دوام این حرکت و جریان نیز تنها با حضور و وحدت مردم ممکن خواهد بود. در صحنه بودن مردم یکی دیگر از رموز ماندگاری انقلاب فرض می‌شود.
یک مسئله، مسئله تأثیر انسجام و اتّحاد ملّی است در موفّقیت؛ این بسیار چیز مهمّی است. انسجام ملّی را باید حفظ کرد، اتّحاد ملّی را باید حفظ کرد. مشترکات را بایستی همواره در نظر داشت. این منافاتی ندارد با اینکه یک مخالفی هم در یک بخشی – که مخالفت با فلان سیاست یا با فلان برنامه دارد- مخالفت خودش را ابراز کند؛ هیچ منافاتی ندارد، امّا به معنای این نباید باشد که در زمینه مسائل کلان و اساسی کشور، کشمکش و بگومگو هست. ما این انسجام و اتّحاد و تأثیرش را در طول این قریب ۴۰ سال آزموده‌ایم… مردم را به دو دسته نباید تقسیم کرد.»
رهبری و ولایت فقیه
بی‌شک یکی از وجوه تمایز انقلاب اسلامی ما با انقلاب‌های مهم سایر کشور‌ها برخورداری از رهبرانی متفکر، با سواد و استراتژیست بوده است که در بطن تفکر اسلامی و ذیل شریعت با عنوان حاکم و ولی‌فقیه شرایط و منصب حکومت را احراز نموده‌اند نه آن که به واسطه قدرت یا استیلا هدایت جامعه را به دست گیرند.قطعاً جریانات و جنبش‌ها اگر در یک راستا هدایت و راهبری نشوند، موجب هدر رفتن انرژی و توان اجزای یک سیستم خواهد شد. «ولایت فقیه» آن عامل همراستا کردن جریانات انقلابی بوده و هست. نعمت ولایت عامل اساسی و بنیادی در ایجاد وحدت بین آحاد جامعه است. ولایت از الله شروع شده و در سلسله مراتب به اولی‌الامر منکم رسیده و سکاندار سفینه انقلاب اسلامی امروزه امام خامنه‌ای عزیز است ولی و امامی که با راهبری مدبرانه خویش، کشتی انقلاب را از گردنه‌ها، پیچ‌ها، امواج سهمگین، صخره‌های سخت و… به سلامت عبور داده است. رمز ماندگاری انقلاب در رویکرد‌های ولایت در انسجام‌بخشی، ایجاد اعتماد ملی و باور به توان درونی و نشان دادن چهره واقعی عدو، امکان‌پذیر گردید. در فرمایش رهبری از حکومت اسلامی و ولایت فقیه به عنوان عامل مصونیت بخشی انقلاب نام برده شده است: چیزی که جامعه اسلامی را مصونیت می‌بخشد، «حکومت اسلامی» است؛ یعنی حاکمیت اسلام. هنر بزرگ امام این بوده است که حاکمیت اسلام را در اینجا مطرح کردند.
صیغه خاص ایشان هم برای حاکمیت اسلام، «ولایت فقیه» بود. انصافاً ولایت فقیه مبنای بسیار مستحکمی دارد.
خودباوری
خوداتکایی و اعتماد به توان خود؛ یکی دیگر از عوامل بقا و دوام انقلاب اسلامی است. تأکید بر توانایی‌ها و ظرفیت‌های بالقوه و بالفعل ایران اسلامی و جهان اسلام از جمله اموری است که در سیر آگاهی، اعتماد و مشارکت‌جویی، توانست دوام انقلاب را رقم زند. قدرت درون‌زا در ساحت‌های مختلف علم و فناوری، اقتصادی، سیاسی، اجتماعی، فرهنگی، امنیتی و اطلاعاتی باعث شکل‌گیری خودباوری و شعار اصلی انقلاب «استقلال، آزادی، جمهوری اسلامی» و «نه شرقی نه غربی، جمهوری اسلامی» شده است.
رشد و شدن برآیندی از حرکت و مقاومت با هم است. حرکت و جریانی که معارض، رقیب و دشمن نداشته باشد، میل به صعود و کمال نخواهد داشت. وجود دشمن موجب حرکت و رشد سیستم انقلاب اسلامی خواهد شد. جهت دادن به نگرش و حبّ و بغض آحاد جامعه به سمت و سوی دشمن واقعی و شیطان بزرگ، عامل دیگری بوده است که توان انقلاب در برابر آن به نمایش درآمده است. تهدید دشمن واحد باعث حرکت اجزای درونی سیستم در برخورد با آن و شکل‌گیری اتحاد درونی حول هسته مرکزی ولایت موجب تبدیل شدن تهدید به فرصت گردید. هم‌جهت شدن آحاد جامعه در جهاد کبیر و عدم اعتماد به دشمن قسم‌خورده، عامل وحدت درونی در اجزای انقلاب اسلامی شده است. از نگاه رهبری وابستگی ذلتی در حکومت گذشته بود که سبب اضمحلال آن و ذلت جامعه ایران شده بود و رسالت انقلاب انتقال حس وابستگی به خودباوری بوده است: «این انقلاب یک حرکت عظیمی بود برای اینکه وابستگی و عقب‌ماندگی را – این دو ذلّت بزرگ را- به برکت اسلام و با راهنمایی و رهبری اسلام، از این ملّت بزداید. دو درد طولانی مزمن بود، این‌ها را علاج بدهد؛ انقلاب برای این به وجود آمد و نظام جمهوری اسلامی بر این اساس تشکیل شد؛ خودباوری و اعتماد به نفس ملی.»این عامل در تفکر رهبری عامل پیشران و رمز ماندگاری انقلاب هست و خواهد بود: «[برای پیشرفت]امکانات مادی کافی نیست، مؤلفه‌های دیگری لازم است؛ مؤلفه‌های معنوی. یکی از مهم‌ترین این مؤلفه‌ها، همین خودباوری است، اعتماد به نفس است و اینکه یک ملت باور کند که می‌تواند.»
ایثار و شهادت
تمرین صبر، ایثار و فداکاری توسط امت شریف ایران اسلامی در برهه‌ها و بزنگاه‌های مختلف نظام و انقلاب؛ دیگر رمز بقای انقلاب است. مردم با ادب کردن عقل و معطوف شدن به دل و عشق و دیگرخواهی، نشان دادند که می‌توان برای نصرت دین خدا و احیای عدالت در ساحات و ابعاد مختلف انسانی، از جان، مال، آبرو و همه چیز خود گذشت. خون و شهادت دیگر رمز بقای انقلاب اسلامی است. خون شهدا هندسه وحی و اسلام را بازمهندسی کرده و از هرگونه کژی و انحراف جلوگیری می‌کند. شهدا و اجساد مطهر و پاکشان؛ پس از سال‌ها از زمان جنگ، با ورود و اجلال نزولشان، همچون باران رحمت الهی، بر قلب عطش‌زده انسان‌های تشنۀ حقیقت و درگیر با سراب دنیا، باریدن می‌گیرند و موجب پاکی و زلالی فطرت تغییر یافته آحاد جامعه در عصر خسران می‌شوند. به فرمایش رهبر انقلاب: «شک نباید کرد که امروز و همیشه، تلاش مخلصانه حق‌طلبان و همت بلند ملت ایران و در پیشاپیش همه، مجاهدت و ایثار مخلصان و از جان گذشتگان و جوانان مؤمن و پاکنهاد بر هر دشمنی پیروز خواهد شد و هر توطئه‌ای را خنثی خواهد کرد و نیروی عظیم ایمان و ایثار در همه میدان‌های خطیر سخن اول و آخر را خواهد گفت.»
امر به معروف و نهی از منکر
امر به معروف و نهی از منکر نیز موجب ایجاد انسجام و وحدت اجزای سیستم با یکدیگر می‌شود. انقلاب اسلامی نیز با حیات حکم الهی امر به معروف و نهی از منکر، در عرصه‌های مختلف بقا و دوام خویش را رقم زده است. روشنگری، تبلیغ، بیان حق و مقابله با فساد در هر حوزه در ذیل این حکم تعریف می‌شود. مردم نسبت به هم و نسبت به مسئولان احساس تکلیف کرده و در هر کجا لازم بود، امر به معروف و نهی از منکر می‌کنند. احیای احکامی، چون روزه، نماز جمعه و جماعات، خمس و زکات، حج، جهاد و… در یک تحلیل اولیه موجب درک و آگاهی و نیز مشارکت و اعتماد آحاد جامعه نسبت به یکدیگر شده که نتیجه آن را باید در دوام انقلاب اسلامی جست‌وجو نمود:
«خداوند متعال برای آن کسانی که وعده نصرت داده است، شرطی مقرّر فرموده است… خداوند متعال چهار شاخص را در این آیه شریفه برای آن مؤمنانی که قدرت در اختیار آن‌ها قرار می‌گیرد و از زیر سلطه قدرتمندان جائر خارج می‌شوند، معین کرده و وعده کرده است که «اِنَّ اللهَ عَلی نَصرِهِم لَقَدیر»؛ خدای متعال قادر است که یک چنین ملّتی را نصرت کند و یقیناً هم نصرت خواهد کرد. از این چهار شرط، یکی نماز است، یکی زکات است، یکی امر به معروف است و دیگری نهی از منکر. هر کدام این چهار خصوصیت و چهار شاخص، یک جنبه فردی و شخصی دارند، لکن در کنار آن، یک جنبه اجتماعی و تأثیر در نظام‌سازی اجتماعی [هم]دارند… و، امّا امر به معروف و نهی از منکر که در واقع به نوعی زیربنای همه حرکات اجتماعی اسلام است که «بِها تُقامُ الفَرائِض»؛ امربه‌معروف یعنی همه مؤمنان در هر نقطه‌ای از عالم که هستند، موظّفند جامعه را به سمت نیکی، به‌سمت معروف، به‌سمت همه کار‌های نیکو حرکت دهند و نهی از منکر یعنی همه را از بدی‌ها، از پستی‌ها، از پلشتی‌ها دور بدارند. هر کدام از این چهار شاخص به‌نحوی ترجمان ساخت و هندسه نظام اسلامی است.»
این مطلب نخستین بار در روزنامه جوان منتشر شده است.

خرید لباس بتمن گروه‌های کوچک برای خلق شادی‌های بزرگ

این روزها که همه جا حرف از گرانی کالاهای اساسی و افزایش قیمت ارز است.شما چکار می‌کنید؟ در روزهایی که تا شروع سال جدیدهم چیزی نمانده. از آنهایی هستید که همرنگ جماعت می‌شوید و مدام از گرانی‌ها گلایه می‌کنید یا از آنهایی که سعی می‌کنند یک جوری بر این مشکلات غلبه کنند. شاید هم کمی پا فراتراز این می‌گذارید و تلاش می‌کنید با کمک کردن به دیگران از دردها و رنج‌هایشان کم کنید وخودتان هم حال و روز بهتری پیدا کنید. شاید فکر کنید اگر حال بقیه خوب باشد، حال خودتان هم بهتر است.
این روزها و در آستانه عید نوروز کم نیستند گروه‌های کوچکی که قدم‌های بزرگ برمی‌دارند. شاید دور و بر خودتان هم آنها را می‌بینید. آنهایی که در قالب گروه‌های دوستانه دور هم جمع شده‌اند. برخی مجازی و برخی در دنیای واقعی. تعدادی، ارزاق و بسته‌های غذایی برای نیازمندان تهیه می‌کنند. تعدادی دیگر لباس و برخی هم برای دانش‌آموزان و خانواده‌هایشان که در مضیقه هستند، تلاش می‌کنند از تهیه مواد غذایی گرفته تا لوازم‌التحریر.

«اینجا انسانیت زنده است» نام یکی ازهمین گروه‌های کوچک نیکوکاری است. اعضای این گروه با چند نفر فعالیت‌های داوطلبانه‌شان را آغاز کردند و این روزها روز به روز بر تعدادشان افزوده می‌شود از نویسنده در میان‌شان هست تا معلم و فعال اجتماعی. کسی که توان مالی بیشتری دارد، کمک‌هایش را نقدی می‌دهد و آنکه کمتر در توان دارد، از هزینه‌هایش کم می‌کند تا مؤثر باشد. مثل مرد جوانی که با کم کردن تعداد سیگارهایی که روزانه می‌کشید، ماهی 50 هزار تومان به گروه کمک می‌کند.
عطیه آب خضر، فعال اجتماعی یکی از بانی‌های این گروه کوچک است او چند سال در زمینه آموزش به کودکان آسیب دیده، سواد آموزی و آموختن مهارت زندگی به آنان فعالیت کرده. «تجربه کار به عنوان داوطلب برای کودکان آسیب دیده به من آموخت که خیلی ازآنها به خاطر حقوقی که از آن محروم بوده‌اند به اینجا رسیده و از حقوق اولیه‌شان محروم شده‌اند. تعداد زیادی از این کودکان بعد از گذراندن محکومیت‌شان می‌خواهند دوباره به جامعه بازگردند اما جامعه نگاه خوبی به آنها ندارد و انگارهمان چرخه معیوب دوباره تکرار می‌شود. مسیرهای زیادی رفتیم و گاه قدم‌های کوچک برداشتیم. در همین حین با افزایش قیمت‌ها و بحران ارز و تغییر شرایط اجتماعی و اقتصادی جامعه هم مواجه شدیم و فهمیدیم خیلی از مردم مشکلات عمیق دارند. پس فکر کردیم بهتر است روی پیشگیری کار کنیم و آن کمک به خانواده‌ها بود چون جایی که بچه در آن پرورش می‌یابد، همان خانواده است. خیلی از کودکان به خاطر فقر مالی شدید به بزهکاری افتاده‌اند.»
به نظر او و خیلی همراهانش در این گروه می‌توانیم در این شرایط سخت دائم بترسیم و با ترس و لرز نگران فردا و آینده باشیم و مدام حال‌مان بدتر شود. اما آنها تصمیم گرفتند روش دیگری انتخاب کنند و به عنوان یک فعال اجتماعی باری از دوش مردم بردارند.
عطیه آب خضر می‌گوید: «ما به تعدادی خانواده کمک می‌کنیم اما در این مسیر فهمیدیم تنها نیستیم و تعداد دیگری به جمع ما اضافه شدند برخی تا می‌شنوند می‌خواهیم سبدهای نوروزی و عیدانه بدهیم، با همه وجود کمک می‌کنند برخی ارزاق می‌دهند. ما نویسندگانی در گروهمان داریم که با ناشرشان تسویه حساب کردند و کتاب‌هایشان را با همت عالی در اختیار ما گذاشتند تا بتوانیم کتاب‌ها را بفروشیم، درآمدی کسب کنیم و سبدهای غذایی تهیه کنیم.»او معتقد است: «تعداد زیادی سازمان مردم نهاد این روزها فعالیت‌های مفیدی دارند و فقط کاش بخش دولتی از آنها حمایت بیشتری می‌کرد مثلاً شبکه‌ای برای ثبت سازمان‌ها و مددجوها ایجاد می‌کرد تا موازی کاری نشود تا برخی مددجویان از چند سازمان خدمات نگیرند و برخی از هیچ جا. چرا که اگر آمار دقیقی از نیازمندان و نیازهایشان و تخمینی از پتانسیل سازمان‌ها داشته باشیم کمک‌ها بهتر و عادلانه‌تر تقسیم می‌شود.»
سارا یوسفی یکی دیگر از کسانی است که این روزها با تشکیل «گروه ما با هم هستیم» فعالیت‌های داوطلبانه‌اش را آغاز کرده: «ما تمرکزمان را بر توانمندسازی زنان گذاشتیم برای زنان سرپرست خانوار شغل ایجاد می‌کنیم. حالا این شغل‌ها خیلی پردرآمد نیست اما باعث دلگرمی افراد می‌شود. به نظر من جامعه‌ای که نسبت به احوالاتش منفعل است، حالش هم خوب نیست. فعالیت داوطلبانه از فردگرایی خودخواهانه آدم‌ها جلوگیری می‌کند و به آدم‌ها حس مفید بودن می‌دهد. چون آدم‌ها در تعامل با یکدیگر رشد می‌کنند. اگر دائم تأکید کنیم که فقط من و منافعم مهم‌اند آن ‌وقت اعتماد به‌ نفس کاذب پیدا می‌کنیم. کسی را مقایسه کنید که دائم به خودش و منافعش فکر می‌کند با معلمی که با دست ‌خالی به مردم و دانش‌آموزانش کمک می‌کند، هویت اجتماعی که برای این معلم و آن‌ یکی ساخته می‌شود بسیار متفاوت خواهد بود.»
فرخنده جبارزادگان، فعال اجتماعی هم مدت‌هاست فعالیت‌های داوطلبانه انجام می‌دهد و این روزها و قبل از رسیدن سال نو هم یک گروه دارند که برای نیازمندان فعالیت می‌کنند: «گروهی تشکیل دادیم و خانواده‌های متوسط و سطح بالا به لحاظ اقتصادی را گرد هم آوردیم. تا هر کس بنا به توان اقتصادی‌اش یک یا چند خانواده را تحت سرپرستی‌اش بگیرد و بخشی از سفره‌شان را تأمین کند.
برخی نمی‌خواستند مستقیم با خانواده‌های نیازمند در ارتباط باشند بنابراین ما واسطه‌شان شدیم. البته ما فقط با سبد غذایی موافق نیستیم چون گاهی عزت نفس خانواده‌ها را پایین می‌آورد. بنابراین تصمیم گرفتیم برخی از هزینه‌های آموزشی فرزندان و غذای ماهانه‌شان را تأمین کنیم. اما بیشتر از تأمین و کمک اقتصادی هدف ما توانمندسازی خانواده‌هاست. چون برخی با وجود تلاش زیاد نمی‌دانند باید چه کنند و دنبال ساز وکاری برای توانمندی‌شان هستیم. اگر همه دست به دست هم دهیم، از این بحران عبور می‌کنیم. کمک کردن حس و حال خودمان را هم بهتر می‌کند و در این شرایط با مفید بودن حال بهتری داریم.»
آناهیتا زینی وند، فعال اجتماعی هم فعالیت داوطلبانه‌اش را با کودکان آسیب دیده آغاز کرد و این روزها فعالیت‌های انسان دوستانه دیگری انجام می‌دهد: «با مددکاری‌های کوچک کار را شروع کردیم و امیدواریم در آینده با چشم‌انداز وسیع‌تری کارها را پیش ببریم و بتوانیم از قشرهای آسیب دیده که به جامعه برمی‌گردند، حمایت کنیم تا دوباره آسیب نبینند. توانمندسازی زنان هم مد نظر ماست چون معتقدیم اگر زنان یک جامعه قوی شوند، جامعه هم قوی می‌شود. ما در گروه‌مان ابتدا خانواده‌هایی که نیازمند بودند و در تأمین یک لقمه نان‌شان احساس ناتوانی داشتند را شناسایی کردیم.
دانش‌آموزان مدرسه‌ای را تحت پوشش قرار دادیم و هفته‌ای یک بار صبحانه‌شان را تقبل کردیم و جالب آنکه مسئولان مدرسه عنوان کردند که همان یک وعده غذایی بازده بچه‌ها در مدرسه را افزایش داد.او تأکید می‌کند وقتی فعالیت داوطلبانه ابعاد کوچکی دارد، آسیب‌شناسی‌اش راحت‌تر است و به آسانی می‌توانیم اشتباهات‌مان را در این مقیاس کوچک بررسی کنیم. بنابراین پیرامون‌مان را بهتر می‌شناسیم و بهتر می‌توانیم زیربنای یک کار بزرگ را بچینیم. فعالیت‌های داوطلبانه کوچک راه را برای کارهای بزرگ‌تر هموار می‌کند.
می‌گویند ما ایرانی‌ها در فعالیت‌های داوطلبانه تنبل هستیم، کار جمعی بلد نیستیم شاید با دیدن و شنیدن این فعالیت‌ها ذهنیت‌مان کمی تغییر کند اینکه بین ما هنوز کسانی هستند که برای مفید بودن، برای اینکه شرایط اجتماعی بهتر شود تلاش می‌کنند کسانی که همیشه چشم‌انتظار دولت‌ها نیستند و خودشان آستین بالا می‌زنند. شما در آستانه بهار چه تصمیمی دارید؟ اینکه تنها به خود و اطرافیان‌تان فکر کنید یا قدمی هر چند کوچک برای تغییر برخواهید داشت؟
گزارش از: ترانه بنی یعقوب
این مطلب نخستین بار در روزنامه ایران منتشر شد است.

خرید لباس بتمن ابلاغ آیین نامه استخدام حق التدریسی‌ها به زودی

وزیر آموزش و پرورش از ابلاغ آیین نامه استخدام حق التدریسی ها به زودی و طی هفته های آینده خبر داد.
به گزارش مهر، سید محمد بطحائی وزیر آموزش و پرورش در حاشیه همایش ملی تبیین ویژه مدارس (بوم) که صبح امروز در باشگاه فرهنگیان برگزار شد، در جمع خبرنگاران گفت: آئین نامه استخدام حق التدریسی‌ها با همکاری سازمان اداری و استخدامی تهیه می‌شود. در حال حاضر در مرحله هماهنگی با سازمان اداری و استخدامی هستیم و آئین نامه تا هفته‌های آینده ابلاغ می‌شود.
وی ادامه داد: در آئین نامه تهیه شده نیروها چند نوع هستند؛ برخی باید دانشگاه فرهنگیان بروند و برخی باید دوره‌های آموزشی ببینند، اما به طور کلی از بلاتکلیفی فاصله می‌گیرند.

خرید لباس بتمن ساعت کار مراکز شماره گذاری و تعویض پلاک در ایام نوروز

رئیس مرکز شماره گذاری و تعویض پلاک پلیس راهور ناجا گفت: ساعت پذیرش در مراکز شماره گذاری پلیس راهور تا ۲۰ اسفند ماه سال جاری تا ساعت ۱۷ خواهد بود.
به گزارش مهر، سرهنگ علی محمدی در در تشریح این خبر اظهار کرد: از ۲۰ تا ۲۸ اسفند ماه ساعت پذیرش و ورود خودروها به مراکز شماره گذاری و تعویض پلاک پلیس راهور ناجا تا ساعت ۱۹ خواهد بود.
وی تصریح کرد: قطعاً این مراکز تا آخرین خودرو پذیرش شده تا هر ساعتی که لازم باشد فعال خواهند بود.
رئیس مرکز شماره گذاری و تعویض پلاک پلیس راهور ناجا در خصوص ساعت فعالیت مراکز شماره گذاری و تعویض پلاک در نوروز گفت: تمامی مراکز شماره گذاری و تعویض پلاک پلیس راهور ناجا در ایام نوروز به جز تعطیلات رسمی در روزهای شنبه تا چهارشنبه بین ساعات ۷ تا ۱۴ و پنجشنبه بین ساعت ۷ تا ۱۲ به شهروندان خدمات ارائه می‌کنند.